II wystawa - Nasze kolekcje

bannerkolekcjeJuż w przyszły czwartek, 6 lutego w Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury, odbędzie się druga odsłona wystawy - „Nasze Kolekcje”.

Podobna miała miejsce w styczniu ubiegłego roku i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Wówczas dla wielu kolekcjonerów zabrakło miejsca.

W tegorocznej odsłonie organizatorzy stanęli na wysokości zadania i przekazali każdemu z nich jedną lub dwie gabloty do ekspozycji swoich zbiorów..   

Więcej informacji: http://akademiaskierniewice.pl/.

Czytaj więcej...

2 najnowsze wystawy BWA w Skierniewicach

zimowysalonsprzedazy_mala
MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. Mszczonowska 43a, 96-100 Skierniewice
czynna od 9 do 31 stycznia 2014 r., wstęp wolny. 

poniedziałek - piątek | 10.00-18.00
czwartek | 10.00 - 16.00
sobota | 10.00 - 14.00

Organizator wystawy: Biuro Wystaw Artystycznych w Skierniewicach, ul. Reymonta 33, 96-100 Skierniewice.

Wystawa: LAURA LA WASILEWSKA - „Lawa to coffee", Galeria BWA, Skierniewice, ul. Reymonta 33

czynna od 17 stycznia do 9 lutego 2014 r., wstęp wolny
wernisaż: 24 stycznia 2014 r. /piątek/ o godz.18.00

Czytaj więcej...

Wystawa: Sztuka niepełnosprawnych balsamem dla duszy

2014_01_09_wystawa_wtz1Wernisaż: 9 stycznia 2014 r, godz. 18.00, w galerii Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości ul. Piłsudskiego 2.

Twórczość artystyczna jest swoistym środkiem  wyrazu - formą manifestacji własnego istnienia, dlatego tak ważną rolę odgrywa w terapii osób niepełnosprawnych. Dzięki arteterapii, osoby niepełnosprawne stają się artystami, jednocześnie pomysłodawcami i twórcami swojego dzieła.

Prace tych artystów, szczere, prawdziwe w swoim wyrazie są niezwykłe, zachwycają kolorami ,zaskakują pięknem formy. Są unikalną formą ekspresji, często opowieścią twórców o ich świecie. Twórczość ta pozwala im wyrażać siebie i walczyć o chęć do życia. Prezentowane prace są wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych „Sprawni Inaczej” w Skierniewicach.

Czytaj więcej...

Europarlament uczci Rok Jana Karskiego

zaproszenie_PlmalaKonferencją i wystawą w Parlamencie Europejskim w Brukseli 8 stycznia 2014 roku rozpoczną się obchody Roku Jana Karskiego ogłoszonego przez Sejm RP.

W 2014 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego i bohatera, Jana Karskiego.

To wyjątkowa okazja, by przypomnieć światu o jego misji, odwadze i przesłaniu moralnym” – powiedział europoseł Jacek Saryusz-Wolski obok Muzeum Historii Polski jeden ze współorganizatorów wydarzenia. Wystawa powstała w partnerstwie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Podczas konferencji „Odpowiedzialność za Ochronę – Spuścizna Jana Karskiego” międzynarodowi eksperci oraz politycy będą dyskutować o Janie Karskim, jego misji z perspektywy historycznej oraz lekcji z niej wypływającej w kontekście współczesnych wydarzeń i konfliktów, w tym o doktrynie odpowiedzialności za ochronę ludności cywilnej podczas konfliktów zbrojnych (tzw. responsibility to protect).

Czytaj więcej...

Tomasz Kawełczyk „Grafika"

elektor_listopadwebaktualKiedy po raz pierwszy oglądałam abstrakcyjne prace Tomka, w mojej głowie pojawiło się skojarzenie z kaligrafią japońską. Zainteresowanie zdobyczami tego kręgu kulturowego wydaje się oczywiste.

Później od samego autora dowiedziałam się o jego studenckiej przygodzie z techniką barwnego drzeworytu japońskiego Moku Hanga i niedawnym pobycie studyjnym w Japonii (2012).

Z jednej strony Tomasz Kawełczyk w swoich działaniach koncentruje się na reprodukowaniu gestu, śladu pędzla. W poszczególnych elementach Dziennika graficznego (linoryt) dostrzegam prostokątne wycinki, które działają niczym lupa: przybliżają, powiększają fragment danego gestu - ekspresyjnego znaku. Innym razem w tych „okienkach” widzę formy, które z jakiegoś powodu nie zmieściły się na kartce papieru, zostały wycięte z płaszczyzny, odrzucone.

Czytaj więcej...

OD HORODŁA DO HORODŁA

plakat_B1_net_1

Wystawa Muzeum Zamojskiego w Zamościu i Muzeum Historii Polski w Warszawie
Z OKAZJI 600-LECIA UNII POLSKO - LITEWSKIEJ W HORODLE
OD HORODŁA DO HORODŁA
UNIA HORODELSKA - DZIEJE I PAMIĘĆ (1413-2013)

 

Pod honorowym patronatem
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego
4 - 29 listopada 2013, Warszawa

 

Zdjęcia dokumentów unii polsko-litewskich z późnego średniowiecza i wczesnej epoki nowożytnej, a także fragmenty poezji okolicznościowej m.in. zapomnianego poematu Marii Konopnickiej  poświęconego uroczystościom horodelskim z 1861 r. można m.in. będzie zobaczyć na wystawie w Warszawie. Ekspozycja z okazji 600-lecia unii polsko-litewskiej w Horodle będzie czynna od 4 do 29 listopada przed Uniwersytetem Warszawskim przy Krakowskim Przedmieściu.

Wystawa porusza dwa główne wątki tematyczne. Pierwszy dotyczy unii polsko-litewskich od 1385 do 1569 roku, ze szczególnym zwróceniem uwagi na unię horodelską z 1413 r. Drugi jest poświęcony miejscu, jakie w świadomości historycznej Polaków zajmowała i zajmuje unia horodelska i inne unie polsko-litewskie, czego przejawem były m.in. uroczyste jubileusze tych wydarzeń obchodzone od XIX do początków XXI w.

Czytaj więcej...

Abstrakcja, taszyzm, informel, action painting.

abstrakcjataszyzm_malaSztuka abstrakcyjna na początku XX wieku była wręcz szokiem dla ludzi odbierających sztukę jako mimetyczne odwzorowanie rzeczywistości.

Nagle pojawiły się obrazy, na których nie było żadnego przedmiotu, żadnego konkretnego przedstawienia - barwy i kształty nie dawały bezpośredniego złudzenia, że na obrazie jest np. wnętrze pracowni malarza, pejzaż czy też portret. Zapotrzebowanie na utrwalenie rzeczywistości równie dobrze, albo nawet lepiej, spełniała  teraz już fotografia.

Malarstwo szukało sobie właściwej nowej drogi, już nie w naśladowaniu rzeczywistości, ale w studiowaniu układów kompozycyjnych, konstruowaniu form. Abstrakcja i konstruktywizm z pierwszej połowy XX wieku znalazła swoją kontynuację po drugiej wojnie światowej - w Europie jako informel, czy taszyzm, a w USA jako action painting.

Czytaj więcej...

Grafika Warszawska

grafika_warszawska_malaObecnie odbywa się już jubileuszowa XX edycja Konkursu Grafika Warszawska, realizowanego przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Konkurs, istniejący w obecnej formie od 1994 roku, jest unikatowym zjawiskiem w skali europejskiej i jedynym takim w Polsce.

Wystawy pokonkursowe Grafiki Warszawskiej, prezentujące prace nagrodzone w edycjach miesięcznych oraz wyłonione spośród nich Nagrody Roku, budzą zawsze ogromne zainteresowanie publiczności ze względu na ich bardzo wysoki poziom artystyczny, jak i rolę edukacyjną.

Grafiki na zbliżającą się wystawę w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Skierniewicach zostały wybrane spośród prac nagrodzonych w sześciu edycjach Konkursu - w latach 2006-2011. Zależało nam na pokazaniu ogromnej różnorodności prac, szczególnie jeśli chodzi o rozmaite techniki, po które sięgają uczestnicy, poczynając od odbitek we wszystkich tradycyjnych technikach metalowych, poprzez drzeworyty, litografie, linoryty, serigrafie, techniki mieszane, a na technikach cyfrowych i wreszcie pracach multimedialnych kończąc.

Czytaj więcej...

Grafika Warszawska 2012

wystawa_1Od 19 lipca do 4 sierpnia w Galerii Biura Wystaw Artystycznych  przy Młodzieżowym Centrum Kultury w Skierniewicach oglądać można wystawę Laureatów XIX edycji Konkursu „Grafika Warszawska 2012”.

Konkurs organizowany jest pod przewodnictwem Mazowieckiego centrum Kultury i Sztuki, a realizowany w galerii TEST. Patronatami są władze samorządowe Warszawy i Województwa Mazowieckiego, Miasta Stołecznego Warszawy oraz Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecną formę przybrał w 1994 roku. Zadaniem konkursu jest promowanie współczesnej grafiki, a adresatami są artyści plastycy oraz studenci wyższych uczelni plastycznych. Uczestnikami mogą być zarówno studenci, jak i profesorowie, zarówno uznani artyści, jak i młodzi, pragnący zaistnieć w sztuce i znaleźć swoje miejsce.

Czytaj więcej...

Podróż do Santiago de Compostela w EV34

Podroz_do_santiagoDroga św. Jakuba, nazywana często także po hiszpańsku Camino de Santiago, to jeden z najstarszych i najważniejszych, chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych świata.

Obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy, istniejąca od ponad tysiąca lat droga, prowadząca do grobu Świętego Jakuba Mniejszego, każdego roku przyciąga rzeszę pielgrzymów. Jedni idą z pobudek czysto religijnych, inni chcą sprawdzić swoje umiejętności, wybierając postać wyprawy turystycznej. Wszyscy, gdy docierają na miejsce, zostają przemienieni.

Owa przemianę, a także towarzyszącej jej sytuacje uwiecznione na zdjęciach będzie można zobaczyć na nowej wystawie w Foto Art. Galerii Ekspozycja 34, mieszczącej się w bramie kamienicy przy ul. Zduńskiej 34.

Czytaj więcej...

Główne_fotki

 • „Unikanie wścibskiego badania cudzego życia”

  PAN:Synu, nie bądź ciekawy, ani też nie noś w duszy próżnych trosk. Cóż cię to lub owo obchodzi? „Ty idź za mną". Co cię to odchodzi, czy ktoś jest taki czy taki, a ów tak i tak działa czy mówi? Ty nie potrzebujesz odpowiadać za innych, lecz za siebie zdasz sprawę. Dlaczegóż więc się mieszać?  Oto Ja wszystkich poznaję i widzę wszystko, co dzieje się pod słońcem. I wiem, jak się ma sprawa z każdym, co myśli, czego chce, do czego zmierza. Nie trzeba przeto wszystko powierzyć. Ty zaś zachowaj siebie w dobrym pokoju i pozwól miotać się niespokojnemu, ile zechce. Przyjdzie na niego, cokolwiek uczynił lub powiedział, bo mnie nie może zwieść. Read More
 • UWAGA - 1 listopada kwesty na cmentarzach w Mszczonowie i Lutkówce

  Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne informuje, że w dniu pierwszego listopada jego członkowie wraz z rekonstruktorami ze współpracującej ze Stowarzyszeniem - GRH STRZELCY im. 31pSK, przeprowadzą zbiórkę pieniężną na dwóch mszczonowskich cmentarzach parafialnych oraz na cmentarzu w Lutkówce. Na mszczonowskich cmentarzach historycy i rekonstruktorzy zbierać będą fundusze na odbudowę grobu państwa Bieleckich, przedwojennych dziedziców majątku Gnojna oraz na renowację pomnika księdza proboszcza Marcina Polkowskiego. W ubiegłym roku cel zbiórki był taki sam. Niestety na zaplanowane prace zebrano wtedy jedynie 1/3 kwoty. Pomimo tego oba groby zostały wykonane, jednak prace udało się zakończyć tylko dlatego, że ich wykonawcy zgodzili się rozłożyć koszty na raty. Teraz pozostaje mieć  nadzieję, że tegoroczna hojność osób odwiedzających cmentarze we Mszczonowie, pozwoli sfinansować w całości zaciągnięte zobowiązania. Read More
 • Dotacje na usuwanie azbestu

  Do 15 marca br. skierniewicki Urząd Miasta przyjmuje wnioski o udzielenie dotacji na zadania polegające na usuwaniu i unieszkodliwianiu wyrobów zawierających azbest. Wnioski mogą składać osoby fizyczne, podmioty gospodarcze, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe w sekretariacie Urzędu Miasta Skierniewice ul. Rynek1. Wszelkich dodatkowych informacji udziela Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska ul. Senatorska 12 nr tel. 46 834-51-73. W roku ubiegłym dzięki dotacji udało się usunąć odpady azbestowe z ponad 20 nieruchomości z terenu miasta. Z takiej możliwości skorzystały głównie osoby fizyczne ale także Instytut Ogrodnictwa. Read More
 • II wystawa - Nasze kolekcje

  Już w przyszły czwartek, 6 lutego w Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury, odbędzie się druga odsłona wystawy - „Nasze Kolekcje”. Podobna miała miejsce w styczniu ubiegłego roku i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Wówczas dla wielu kolekcjonerów zabrakło miejsca. W tegorocznej odsłonie organizatorzy stanęli na wysokości zadania i przekazali każdemu z nich jedną lub dwie gabloty do ekspozycji swoich zbiorów..    Więcej informacji: http://akademiaskierniewice.pl/. Read More
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Db

KSIĄŻKA

 • Makramy_w2Sylvie Hooghe

  „Makramy. Biżuteria i modne dodatki ". Wyd. 2 

  Moda na kolorowe makramowe dodatki i biżuterię powraca! Torebki, bransolety, wisiory, paski możesz zrobić z satyny, wełny lub bawełny.

  Pomogą ci w tym przedstawione w książce podstawowe węzły makramowe i ich kombinacje. Każdy projekt opisany jest krok po kroku, a poszczególne etapy prac zilustrowano na kolorowych schematach.

  W książce znajdziesz także porady dotyczące doboru nici, informacje o tym, jak rozpocząć pracę na mocowaniu i jakie stosować wykończenia.

  Ciekawe pomysły na zrobienie szalika, paska, saszetki czy ozdobnych pomponów z pewnością zainspirują cię do stworzenia ozdób własnego projektu.

  Wydawnictwo: RM, ISBN: 978-83-7773-209-0, ilość stron: 80, format: 204x260 mm, oprawa: broszurowa, cena: 29,90.

  Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl.

  Więcej…  
 • Klasyczne_koronki_szydelkoweProste, nowoczesne i oryginalne - te słowa najlepiej opisują przedstawione w książce projekty koronek: bieżniki i obrusy, wykończenia brzegów, zdobienia serwet i serwetek, pościeli, ręczników i fartuszków.

  Dzięki instrukcjom wykonania poszczególnych wzorów, kolorowym schematom i fotografiom dokładnie ilustrującym kolejne etapy pracy osoby mniej doświadczone w szydełkowaniu stworzą swoje pierwsze dzieła już po kilku lekcjach.

  W książce pokazano, jak trzymać szydełko i wykonywać podstawowe sploty. Doradzono, jakie wybrać nici.

  Opisano, jak zrobić splot rakowy, pikotki i szydełkować w okrążeniach. Ci, którzy poznali już tajniki tej sztuki, dowiedzą się, jak łatwo i szybko tworzyć własne projekty i zdobić bieliznę.

  W poradniku przedstawiono także projekty tworzone techniką filetową i koronki umożliwiające uzyskanie prac bardziej skomplikowanych.

  Wydawnictwo:  RM, ISBN: 978-83-7773-202-1, ilość stron: 64, format: 204x260 mm, cena: 29,90 zł.

  Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl.

  Więcej…  
 • Kawa_i_inneLouise Pickford

  „Kawa i inne gorące napoje”

  Wspaniałe kawy, rozgrzewające gorące czekolady, herbatki łagodzące stres i choroby, aromatyczne poncze i wiele innych rozgrzewających napojów idealnych na chłodne dni - tak niezwykłego zestawu przepisów próżno szukać w innych książkach.

  W książce przedstawiono kolekcję takich napojów, jak kawy smakowe, herbaty i napary, gorące czekolady, gorące drinki alkoholowe, mleczne mikstury oraz wywary.

  Karaibska kawa z rumem i malibu, szwedzki glögg, tisane ze świeżej mięty czy lawendowe mleczko dla dzieci - to tylko niektóre z nich.

  W tak bogatej ofercie każdy znajdzie dla siebie coś pysznego - zarówno na specjalną okazję, jak i na zwykłe dni roku.

  Wydawnictwo: RM, ISBN: 978-83-7773-204-5, ilość stron: 96, format: B5, oprawa: miękka, cena: 29,90 zł.

  Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl .

  Więcej…  
 • 1915_wyboryRuta Sepetys „Wybory"

  Jest rok 1950. Siedemnastoletnia Josie Moraine, córka prostytutki, pragnie więcej, niż Nowy Orlean może jej zaoferować. Obmyśla więc plan, jak się wyrwać z miasta, lecz tajemnicza śmierć w Dzielnicy Francuskiej wplątuje ją w sieć policyjnego dochodzenia.

  Los wystawi na próbę lojalność dziewczyny wobec matki oraz Willie Woodley, szorstkiej burdelmamy, na której pomoc w najtrudniejszych chwilach mogła liczyć.

  Zawieszona pomiędzy marzeniem o elitarnej uczelni a rzeczywistością mrocznego półświatka, Josie musi podjąć kilka trudnych decyzji. Czy jednak uda jej się zagłuszyć głos sumienia?

  Ruta Sepetys, autorka „Szarych śniegów Syberii", zręcznie konstruuje opowieść pełną tajemnic i kłamstw, przypominając, że nasz los kształtują wybory, których dokonujemy.

  Forma wydania: książka papierowa,  oprawa: broszurowa, rok wydania: 2014, liczba stron: 336, format: 135x204 mm, przedział wiekowy: 18-100, numer ISBN: 978-83-10-12494-4.

  Więcej…  
 • Koniec_feminizmuAleksander Nikonow  „Koniec feminizmu. Czym kobieta różni się od człowieka”

  Wydawnictwo TRIO ma przyjemność poinformować Państwa, że właśnie ukazała się na rynku księgarskim publikacja Aleksandra Nikonowa Koniec feminizmu, czym kobieta różni się od człowieka. Książka rosyjskiego autora jest prawdziwym fenomenem. W czasach dyktatu poprawności politycznej Aleksander Nikonow otwarcie krytykuje ideologię feministyczną, wykazując absurdalność i szkodliwość realizacji jej założeń.

  Nikonow przedstawia genezę feminizmu, sięgając do niejednokrotnie szokujących, nieznanych lub świadomie przemilczanych źródeł i faktów. W bardzo czytelny sposób przedstawia podobieństwo feministycznej ideologii i sposobów jej popularyzowania do innych destrukcyjnych ideologii funkcjonujących w XX wieku - komunizmu i faszyzmu.

  Nikonow wnikliwie opisuje także opłakaną kondycję współczesnego „białego mężczyzny”, który stał się głównym celem ataków „ziejących nienawiścią” feministek. Jednak nie jest to książka jedynie o feminizmie. Autor przedstawia także dramatyczne skutki realizowania poprawności politycznej, zwłaszcza w sferze edukacji wyższej. W książce znajdziemy wiele absurdów politycznej poprawności, wymownie uzasadniających smutną refleksję autora nad współczesną cywilizacją.

  Więcej…  

Kalendarium wydarzeń

Serwis informacyjny Łowickiego Ośrodka Kultury 30.01 - 6.02.2014

OK_131 stycznia /piątek/ - KONCERT DOMOWE MELODIE, sala kina Fenix, godz. 19.00 (BILETÓW BRAK!).

Domowe Melodie - polski zespół wykonujący muzykę alternatywną. Trio stanowią: Justyna Chowaniak, pomysłodawczyni, autorka tekstów, wokalistka i pianistka oraz Staszek Czyżewski z Kubą Dykiertem, którzy odpowiedzialni są za stronę instrumentalną. Tworzą muzykę w konwencji lo-fi, zagraną i nagrywaną w warunkach domowych. Ich utwory cechuje melodyjność, prostota i bogate w kontekst słowa piosenek.

Pochodzący z debiutanckiej płyty utwór „Grażka" zadebiutował na 2. miejscu Listy Przebojów Programu 3 Polskiego Radia, a w kolejnym tygodniu zdobył szczyt notowania. Zespół wystąpił w czerwcu 2013 podczas Halfway Festival w Białymstoku, 3 lipca 2013 r. w Gdyni na festiwalu Heineken Open'er na scenie Alter Space oraz podczas trasy Męskiego Grania 2013.

Więcej…

Warsztaty dekorowania techniką decoupage

RATPWarsztaty dekorowania techniką decoupage - etap II 15 -16 lutego 2014 r.

Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Skierniewicach. Zajęcia odbywają się Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości, ul. Piłsudskiego 2 - budynek USC.

Program:
15 lutego godz. 14.00 - 17.00
16 lutego godz. 14.00 - 17.00

Uczestnicy warsztatów zapoznają się ze sposobami ozdabiania przedmiotów szklanych z wykorzystaniem motywu serwetkowego i papieru ryżowego. Nauczą się jak nałożyć konturówkę dla uzyskania zdobień biżuteryjnych.

W czasie warsztatów uczestnicy wykonają szklany lampion na świeczkę typu tea-light z motywem roślinnym do wykorzystania podczas wieczornych spotkań w ogrodzie. Poznają technikę pracy na kulistej powierzchni.

Więcej…

Mały OCH! Film Festiwal 20.01 – 30.01.2014 PROGRAM

maly_och_2014_PLAKAT_120 stycznia (poniedziałek)
9:00 Spektakl teatralny - Studio Art-Re, kino Fenix
O DWÓCH TAKICH CO UKRADLI KSIĘŻYC

Muzyczne przedstawienie oparte na powieści Kornela Makuszyńskiego, zaliczane do kanonu literatury polskiej.

Znakomite opracowanie tekstu stwarza atmosferę nauki i rozrywki, z mnóstwem wrażeń artystycznych. Występuje siedem postaci: Jacek, Placek, Osiołek, Pelikan, Złota Postać, Rozbójniczka, Gospodyni.

Spektakl sprzyja rozwojowi twórczej wrażliwości i dziecięcej wyobraźni. Jest to doskonała okazja do zobaczenia masek zwierząt i wzięcia udziału w spektaklu u boku aktorów (spektakl interaktywny).

Zapewniamy oryginalną oprawę muzyczną oraz cztero-planową scenografię, doskonałe realistyczne kostiumy i rekwizyty opracowane przez specjalistów z Telewizji Kraków.

Czas trwania: 40 min.

10:30 NIEBO – ODLOTOWE WARSZTATY PLASTYCZNE
Prowadzenie Krzysztof Kowalczyk, sala plastyczna ŁOK Więcej…

Logowanie

Copyright © 2019 Twój Kurier Regionalny. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.