Co mózg lubi jeść?

Co_mzg_lubi_jeDo tej pory powstała ogromna ilość diet mających kształtować nasze ciała. Większość z nich opiera się na eliminacji produktów, najczęściej tłuszczu lub cukrów, inne zakazują łączenia konkretnych składników itp.

Wszystkie mówią: jeść mniej! Jemy (lub nie), trenujemy, liczymy kalorie i zgubione z trudem kilogramy. Ale co na to nasz mózg?

Jak wiadomo, to on najbardziej korzysta na wyrzucanych z jadłospisów tłuszczach i cukrach, które dostarczamy wraz z pożywieniem. Brak tych składowych najwyraźniej widzimy po malejącej masie ciała, ale co dzieje się z mózgiem? Tego nie jesteśmy w stanie zaobserwować gołym okiem. Odczuwając fizyczny głód nie bierzemy najczęściej pod uwagę tego, że o ile jesteśmy w stanie jakkolwiek zapełnić żołądek  gazowanym napojem, czy odtłuszczonym jogurtem i skorzystać na efekcie wizualnym, mózg dalej będzie w stanie głodu.

Dlaczego tak ważne jest, żeby nie pozbawiać się radości spożywania tego, co dietetycy najczęściej radzą z diety wykluczyć? Bo 50% całkowitej ilości cukrów zostaje spożytkowanych tylko i wyłącznie na pracę tego organu. Pozostała połowa przeznaczana jest na pracę organizmu, czyli pozostałych narządów, oddychanie, trawienie, pracę mięśni. Tłuszcze za to są nośnikami kwasów tłuszczowych wspomagających efektywną pracę mózgu. Ponadto, umożliwiają przyswajanie witamin: A, D, E, K - bez tłuszczu ich spożywanie nie ma większego sensu, gdyż organizm nie jest w stanie ich przyjąć. Ważne jednak, żeby zarówno cukry, jak i tłuszcze, które zamierzamy włączyć do naszej diety, były wysokogatunkowe - mijajmy jak najdalej fast-foody, potrawy smażone, tłuszcze trans i słodycze. Na nich na pewno nie skorzysta ani sylwetka, ani tym bardziej mózg.

Co więc jeść? Oto lista 12 produktów mających zbawienny wpływ zarówno na procesy myślowe, jak i funkcjonowanie całego organizmu;

AWOKADO - oprócz bogactwa witamin i soli mineralnych, awokado zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy spowalniających starzenie się komórek ciała (w tym mózgu), a także wzmaga żywotność naczyń układu krwionośnego, normalizuje przepływ krwi przez żyły i tętnice, tym samym przyczyniając się do lepszego dotlenienia mózgu.

BURAKI - wspomagają wydajniejsze działanie układu krwionośnego poprzez uwalnianie do krwi naturalnie w nich występujących azotanów, zwiększających przepływ krwi do mózgu,  a co za tym idzie, powodują lepsze odżywienie i dotlenienie tego narządu.

CZOSNEK - ma działanie antywirusowe, antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne, a także obniżające zbyt wysokie ciśnienie. Optymalizuje całkowity przepływ krwi przez komórki ciała. To jednak nie koniec korzyści, jakie możemy odnieść jedząc czosnek. Okazuje się bowiem, że wykazuje on również działanie prewencyjne przeciwrakowe oraz wspomaga leczenie wszelkich nowotworów, ze szczególnym uwzględnieniem guzów występujących w mózgu.

GORZKA CZEKOLADA - antyoksydanty zawarte w gorzkim, ciemnym kakao mają zbawienny wpływ na całe nasze ciało, a najsłynniejsi ich przedstawiciele - flawonoidy - regulują i usprawniają przepływ krwi przez komórki ciała, dotleniając tym samym mózg, normalizując ciśnienie krwi, a także obniżając poziom cholesterolu odpowiedzialnego za choroby serca. Dodatkowo, zawarta w gorzkiej czekoladzie kofeina wpływa pozytywnie na funkcjonowanie procesów myślowych, a teobromina usprawnia umysł. Pod wpływem jej działania podnosi się także poziom tzw. hormonów szczęścia, czyli endorfin, które poprawiaja nastrój i pozwalają bardziej cieszyć się życiem.

JAGODY - oraz inne owoce leśne, a także truskawki od lat są znane z dobroczynnego wpływu na nasze samopoczucie w letnie dni. Okazuje się jednak, że nie tylko ich walory smakowe są odpowiedzialne za nasze dobre funkcjonowanie. Owoce te mają również inne zalety, np. znacznie spowalniają naturalne procesy starzenia się mózgu, zwłaszcza w obszarze funkcjonowania uwagi oraz pamięci.

KAWA - o tym, że kawa ma działanie pobudzające nie trzeba nawet wspominać. Zawarta w kawie kofeina wzmaga szybkość oraz sprawność procesów myślenia. Dzięki bogactwu antyoksydantów, spowalnia starzenie się komórek nerwowych oraz - jak wykazują niektóre badania - ma także działanie antydepresyjne.

OLIWA Z OLIWEK - pomijając walory smakowe oraz szeroką gamę przeróżnych zastosowań w kuchni, jest ona nieprzecenionym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a także jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, o których od dawna wiadomo, że spowalniają proces starzenia się mózgu, a także innych tkanek organizmu, pozwalając dłużej cieszyć się sprawnością umysłową oraz fizyczną.

ORZECHY WŁOSKIE - poza bogactwem witamin i minerałów oraz kwasów tłuszczowych (w tym kwasu alfa-linoleinowego - ALA) orzechy włoskie zawierają mnóstwo zdrowych dla serca i przeciwdziałających stanom zapalnym składników odżywczych, które poprawiają funkcjonowanie całego układu krwionośnego, przyczyniając się jednocześnie do lepszego ukrwienia mózgu, a co za tym idzie, wydajniejszego transportu tlenu oraz pozostałych mikroelementów, usprawniających działanie tego narządu. Z ciekawostek: badania przedstawione na międzynarodowej konferencji poświęconej chorobie Alzheimera w roku 2010 udowodniły, że podawanie orzechów włoskich myszom cierpiącym na tę chorobę usprawniło ich pamięć, zdolności uczenia się oraz koordynację ruchową. Pozwala to przypuszczać, że podobne działanie ma stała obecność orzechów włoskich w diecie człowieka.

RYBY MORSKIE - zwłaszcza te tłuste jak: łosoś, makrela czy sardynka, zawierają bogactwo kwasów tłuszczowych (DHA, EPA), które znacznie usprawniają pracę mózgu, obniżają ryzyko demencji w podeszłym wieku, a także usprawniają pamięć i koncentrację.

SZPINAK - zawarte w jego charakterystycznych zielonych liściach liczne antyoksydanty (w tym luteina) usprawniają funkcjonowanie mózgu poprzez zahamowanie procesów starzenia się komórek. Ponadto znacznie zmniejszają zanik zdolności poznawczych, pojawiający się wraz z wiekiem. Szpinak wraz z innymi zielonymi warzywami liściastymi, bogatymi w wapń, żelazo oraz mnóstwo witamin, poza dobroczynnym wpływem na procesy myślenia, wykazuje również działanie odmładzające, poprawiając zarówno wygląd zewnętrzny, jak i usprawniając pracę narządów wewnętrznych.

i..

WODA - być może wydaje się to zaskakujące, że woda znalazła się na liście produktów wspomagających pracę mózgu, ale jest ona jednym z najważniejszym składników warunkujących sprawne funkcjonowanie tego narządu. Tkanka mózgu pozbawionego wody przez dłuższy czas stopniowo się obkurcza, a idące z tym w parze odwodnienie ma negatywny wpływ na zdolności poznawcze, upośledza działanie pamięci krótkoterminowej, umiejętność podejmowania decyzji oraz koncentrację.

Artykuł pochodzi z portalu

www.artelis.pl

Główne_fotki

 • „Unikanie wścibskiego badania cudzego życia”

  PAN:Synu, nie bądź ciekawy, ani też nie noś w duszy próżnych trosk. Cóż cię to lub owo obchodzi? „Ty idź za mną". Co cię to odchodzi, czy ktoś jest taki czy taki, a ów tak i tak działa czy mówi? Ty nie potrzebujesz odpowiadać za innych, lecz za siebie zdasz sprawę. Dlaczegóż więc się mieszać?  Oto Ja wszystkich poznaję i widzę wszystko, co dzieje się pod słońcem. I wiem, jak się ma sprawa z każdym, co myśli, czego chce, do czego zmierza. Nie trzeba przeto wszystko powierzyć. Ty zaś zachowaj siebie w dobrym pokoju i pozwól miotać się niespokojnemu, ile zechce. Przyjdzie na niego, cokolwiek uczynił lub powiedział, bo mnie nie może zwieść. Read More
 • UWAGA - 1 listopada kwesty na cmentarzach w Mszczonowie i Lutkówce

  Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne informuje, że w dniu pierwszego listopada jego członkowie wraz z rekonstruktorami ze współpracującej ze Stowarzyszeniem - GRH STRZELCY im. 31pSK, przeprowadzą zbiórkę pieniężną na dwóch mszczonowskich cmentarzach parafialnych oraz na cmentarzu w Lutkówce. Na mszczonowskich cmentarzach historycy i rekonstruktorzy zbierać będą fundusze na odbudowę grobu państwa Bieleckich, przedwojennych dziedziców majątku Gnojna oraz na renowację pomnika księdza proboszcza Marcina Polkowskiego. W ubiegłym roku cel zbiórki był taki sam. Niestety na zaplanowane prace zebrano wtedy jedynie 1/3 kwoty. Pomimo tego oba groby zostały wykonane, jednak prace udało się zakończyć tylko dlatego, że ich wykonawcy zgodzili się rozłożyć koszty na raty. Teraz pozostaje mieć  nadzieję, że tegoroczna hojność osób odwiedzających cmentarze we Mszczonowie, pozwoli sfinansować w całości zaciągnięte zobowiązania. Read More
 • Dotacje na usuwanie azbestu

  Do 15 marca br. skierniewicki Urząd Miasta przyjmuje wnioski o udzielenie dotacji na zadania polegające na usuwaniu i unieszkodliwianiu wyrobów zawierających azbest. Wnioski mogą składać osoby fizyczne, podmioty gospodarcze, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe w sekretariacie Urzędu Miasta Skierniewice ul. Rynek1. Wszelkich dodatkowych informacji udziela Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska ul. Senatorska 12 nr tel. 46 834-51-73. W roku ubiegłym dzięki dotacji udało się usunąć odpady azbestowe z ponad 20 nieruchomości z terenu miasta. Z takiej możliwości skorzystały głównie osoby fizyczne ale także Instytut Ogrodnictwa. Read More
 • II wystawa - Nasze kolekcje

  Już w przyszły czwartek, 6 lutego w Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury, odbędzie się druga odsłona wystawy - „Nasze Kolekcje”. Podobna miała miejsce w styczniu ubiegłego roku i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Wówczas dla wielu kolekcjonerów zabrakło miejsca. W tegorocznej odsłonie organizatorzy stanęli na wysokości zadania i przekazali każdemu z nich jedną lub dwie gabloty do ekspozycji swoich zbiorów..    Więcej informacji: http://akademiaskierniewice.pl/. Read More
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Db

Reklama

STONICKurierGMR_baner

konstal_2013

Technochlod_baner

Lucyna_baner

OdNowa_baner

UiZ_baner

menopauza_portal

AWFbaner_dzieciecy_zodiak

Matel_baner

WAT

banerUM

LKO_baner_01

AHE lodz

UL

WSP_Lodz

FOTOi


termyy

Janusz Korwin Mikke

KSIĄŻKA

 • Makramy_w2Sylvie Hooghe

  „Makramy. Biżuteria i modne dodatki ". Wyd. 2 

  Moda na kolorowe makramowe dodatki i biżuterię powraca! Torebki, bransolety, wisiory, paski możesz zrobić z satyny, wełny lub bawełny.

  Pomogą ci w tym przedstawione w książce podstawowe węzły makramowe i ich kombinacje. Każdy projekt opisany jest krok po kroku, a poszczególne etapy prac zilustrowano na kolorowych schematach.

  W książce znajdziesz także porady dotyczące doboru nici, informacje o tym, jak rozpocząć pracę na mocowaniu i jakie stosować wykończenia.

  Ciekawe pomysły na zrobienie szalika, paska, saszetki czy ozdobnych pomponów z pewnością zainspirują cię do stworzenia ozdób własnego projektu.

  Wydawnictwo: RM, ISBN: 978-83-7773-209-0, ilość stron: 80, format: 204x260 mm, oprawa: broszurowa, cena: 29,90.

  Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl.

  Więcej…  
 • Klasyczne_koronki_szydelkoweProste, nowoczesne i oryginalne - te słowa najlepiej opisują przedstawione w książce projekty koronek: bieżniki i obrusy, wykończenia brzegów, zdobienia serwet i serwetek, pościeli, ręczników i fartuszków.

  Dzięki instrukcjom wykonania poszczególnych wzorów, kolorowym schematom i fotografiom dokładnie ilustrującym kolejne etapy pracy osoby mniej doświadczone w szydełkowaniu stworzą swoje pierwsze dzieła już po kilku lekcjach.

  W książce pokazano, jak trzymać szydełko i wykonywać podstawowe sploty. Doradzono, jakie wybrać nici.

  Opisano, jak zrobić splot rakowy, pikotki i szydełkować w okrążeniach. Ci, którzy poznali już tajniki tej sztuki, dowiedzą się, jak łatwo i szybko tworzyć własne projekty i zdobić bieliznę.

  W poradniku przedstawiono także projekty tworzone techniką filetową i koronki umożliwiające uzyskanie prac bardziej skomplikowanych.

  Wydawnictwo:  RM, ISBN: 978-83-7773-202-1, ilość stron: 64, format: 204x260 mm, cena: 29,90 zł.

  Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl.

  Więcej…  
 • Kawa_i_inneLouise Pickford

  „Kawa i inne gorące napoje”

  Wspaniałe kawy, rozgrzewające gorące czekolady, herbatki łagodzące stres i choroby, aromatyczne poncze i wiele innych rozgrzewających napojów idealnych na chłodne dni - tak niezwykłego zestawu przepisów próżno szukać w innych książkach.

  W książce przedstawiono kolekcję takich napojów, jak kawy smakowe, herbaty i napary, gorące czekolady, gorące drinki alkoholowe, mleczne mikstury oraz wywary.

  Karaibska kawa z rumem i malibu, szwedzki glögg, tisane ze świeżej mięty czy lawendowe mleczko dla dzieci - to tylko niektóre z nich.

  W tak bogatej ofercie każdy znajdzie dla siebie coś pysznego - zarówno na specjalną okazję, jak i na zwykłe dni roku.

  Wydawnictwo: RM, ISBN: 978-83-7773-204-5, ilość stron: 96, format: B5, oprawa: miękka, cena: 29,90 zł.

  Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl .

  Więcej…  
 • 1915_wyboryRuta Sepetys „Wybory"

  Jest rok 1950. Siedemnastoletnia Josie Moraine, córka prostytutki, pragnie więcej, niż Nowy Orlean może jej zaoferować. Obmyśla więc plan, jak się wyrwać z miasta, lecz tajemnicza śmierć w Dzielnicy Francuskiej wplątuje ją w sieć policyjnego dochodzenia.

  Los wystawi na próbę lojalność dziewczyny wobec matki oraz Willie Woodley, szorstkiej burdelmamy, na której pomoc w najtrudniejszych chwilach mogła liczyć.

  Zawieszona pomiędzy marzeniem o elitarnej uczelni a rzeczywistością mrocznego półświatka, Josie musi podjąć kilka trudnych decyzji. Czy jednak uda jej się zagłuszyć głos sumienia?

  Ruta Sepetys, autorka „Szarych śniegów Syberii", zręcznie konstruuje opowieść pełną tajemnic i kłamstw, przypominając, że nasz los kształtują wybory, których dokonujemy.

  Forma wydania: książka papierowa,  oprawa: broszurowa, rok wydania: 2014, liczba stron: 336, format: 135x204 mm, przedział wiekowy: 18-100, numer ISBN: 978-83-10-12494-4.

  Więcej…  
 • Koniec_feminizmuAleksander Nikonow  „Koniec feminizmu. Czym kobieta różni się od człowieka”

  Wydawnictwo TRIO ma przyjemność poinformować Państwa, że właśnie ukazała się na rynku księgarskim publikacja Aleksandra Nikonowa Koniec feminizmu, czym kobieta różni się od człowieka. Książka rosyjskiego autora jest prawdziwym fenomenem. W czasach dyktatu poprawności politycznej Aleksander Nikonow otwarcie krytykuje ideologię feministyczną, wykazując absurdalność i szkodliwość realizacji jej założeń.

  Nikonow przedstawia genezę feminizmu, sięgając do niejednokrotnie szokujących, nieznanych lub świadomie przemilczanych źródeł i faktów. W bardzo czytelny sposób przedstawia podobieństwo feministycznej ideologii i sposobów jej popularyzowania do innych destrukcyjnych ideologii funkcjonujących w XX wieku - komunizmu i faszyzmu.

  Nikonow wnikliwie opisuje także opłakaną kondycję współczesnego „białego mężczyzny”, który stał się głównym celem ataków „ziejących nienawiścią” feministek. Jednak nie jest to książka jedynie o feminizmie. Autor przedstawia także dramatyczne skutki realizowania poprawności politycznej, zwłaszcza w sferze edukacji wyższej. W książce znajdziemy wiele absurdów politycznej poprawności, wymownie uzasadniających smutną refleksję autora nad współczesną cywilizacją.

  Więcej…  

Kalendarium wydarzeń

Serwis informacyjny Łowickiego Ośrodka Kultury 30.01 - 6.02.2014

OK_131 stycznia /piątek/ - KONCERT DOMOWE MELODIE, sala kina Fenix, godz. 19.00 (BILETÓW BRAK!).

Domowe Melodie - polski zespół wykonujący muzykę alternatywną. Trio stanowią: Justyna Chowaniak, pomysłodawczyni, autorka tekstów, wokalistka i pianistka oraz Staszek Czyżewski z Kubą Dykiertem, którzy odpowiedzialni są za stronę instrumentalną. Tworzą muzykę w konwencji lo-fi, zagraną i nagrywaną w warunkach domowych. Ich utwory cechuje melodyjność, prostota i bogate w kontekst słowa piosenek.

Pochodzący z debiutanckiej płyty utwór „Grażka" zadebiutował na 2. miejscu Listy Przebojów Programu 3 Polskiego Radia, a w kolejnym tygodniu zdobył szczyt notowania. Zespół wystąpił w czerwcu 2013 podczas Halfway Festival w Białymstoku, 3 lipca 2013 r. w Gdyni na festiwalu Heineken Open'er na scenie Alter Space oraz podczas trasy Męskiego Grania 2013.

Więcej…

Warsztaty dekorowania techniką decoupage

RATPWarsztaty dekorowania techniką decoupage - etap II 15 -16 lutego 2014 r.

Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Skierniewicach. Zajęcia odbywają się Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości, ul. Piłsudskiego 2 - budynek USC.

Program:
15 lutego godz. 14.00 - 17.00
16 lutego godz. 14.00 - 17.00

Uczestnicy warsztatów zapoznają się ze sposobami ozdabiania przedmiotów szklanych z wykorzystaniem motywu serwetkowego i papieru ryżowego. Nauczą się jak nałożyć konturówkę dla uzyskania zdobień biżuteryjnych.

W czasie warsztatów uczestnicy wykonają szklany lampion na świeczkę typu tea-light z motywem roślinnym do wykorzystania podczas wieczornych spotkań w ogrodzie. Poznają technikę pracy na kulistej powierzchni.

Więcej…

Mały OCH! Film Festiwal 20.01 – 30.01.2014 PROGRAM

maly_och_2014_PLAKAT_120 stycznia (poniedziałek)
9:00 Spektakl teatralny - Studio Art-Re, kino Fenix
O DWÓCH TAKICH CO UKRADLI KSIĘŻYC

Muzyczne przedstawienie oparte na powieści Kornela Makuszyńskiego, zaliczane do kanonu literatury polskiej.

Znakomite opracowanie tekstu stwarza atmosferę nauki i rozrywki, z mnóstwem wrażeń artystycznych. Występuje siedem postaci: Jacek, Placek, Osiołek, Pelikan, Złota Postać, Rozbójniczka, Gospodyni.

Spektakl sprzyja rozwojowi twórczej wrażliwości i dziecięcej wyobraźni. Jest to doskonała okazja do zobaczenia masek zwierząt i wzięcia udziału w spektaklu u boku aktorów (spektakl interaktywny).

Zapewniamy oryginalną oprawę muzyczną oraz cztero-planową scenografię, doskonałe realistyczne kostiumy i rekwizyty opracowane przez specjalistów z Telewizji Kraków.

Czas trwania: 40 min.

10:30 NIEBO – ODLOTOWE WARSZTATY PLASTYCZNE
Prowadzenie Krzysztof Kowalczyk, sala plastyczna ŁOK Więcej…

Logowanie

Copyright © 2019 Twój Kurier Regionalny. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.