Skierniewicki Wrzesień 1939r.

Samoloty_Henkel_he_111._rwnie_bombardoway_Skierniewice_1Wojna, cierpienie ludzkie, bitwy w których śmierć zbiera obfite żniwo, to wszystko spadło na polski naród w dniu 1 września 1939 r.

Plan Agresji niemieckiej ,,Wall Weiss” z wytycznymi podpisanymi przez Hitlera w dniu 11 kwietnia 1939 r. zakładał że na Polskę spadnie uderzenie z rejonu Śląska, Pomorza Zachodniego i Prus Wschodnich. Armia Polska przygotowując się do ochrony granic II Rzeczypospolitej rozpoczęła mobilizować ¾ swych sił od 23 marca 1939 r. tak zwaną mobilizacją alarmową. W ciągu 36 godzin Wojsko Polskie zmobilizowało 4 dywizje piechoty i jedną Brygadę Kawalerii. W skład ten między innymi wchodziła 26 Skierniewicka Dywizja Piechoty (z przydziałem do armii Poznań), jak i 30 Poleska Dywizja piechoty ( z przydziałem do armii Łódź), która w okolicach Jeżowa w dniach 9 września stoczyła bitwę z oddziałami niemieckiej 18 Dywizji Piechoty.

Wojna jak i jej okrucieństwa nie ominęły również Skierniewic, miasto było bombardowane już 2 dnia wojny ze względu na bardzo ważny strategicznie węzeł kolejowy, znajdujący się na tak zwanym ,, głębokim zapleczu armii Łódź ''. Pierwsze bomby spadły na miasto 2 września o godzinie 23:55 samolot niemiecki zrzucił 2 bomby burzące ( Po zrzuceniu bomb na pd. od Skierniewic światło obramujące dworzec kolejowy zapaliło się trzykrotnie – zachodziła możliwość dywersji ). Trzeci dzień wojny przyniósł nadzieję, Anglia i Francja wypowiedziały wojnę III Rzeszy. Społeczeństwo w całej Polsce odetchnęło z ulgą, każde miasto okazywało swą wdzięczność na swój sposób, np. w Warszawie ludność przemaszerowała pod ambasadę Angielską. W Skierniewicach odprawiono mszę, podczas której ludność modliła się za żołnierzy walczących w obronie ojczyzny jak i za pomoc, którą mają udzielić nam sojusznicy. W czasie trwającego nabożeństwa odprawionego w kościele św. Jakuba nad Skierniewicami pojawiło się ( według badań lokalnych historyków) od 26 do 34 bombowców. Bombardowanie miasta rozpoczęło się o godzinie 15:40. Bomby spadły na kościół św. Jakuba zabijając od 19 do 30 osób.

Tak ten moment ataku opisała Skierniewiczanka Pani Helena Karmańska. ,, Znalazłam się po wyjściu z apteki Strzeleckiego na środku ulicy Senatorskiej. Nagle usłyszałam warkot samolotów, a za moment z samolotu spadła bomba na kościół św. Jakuba. Potężny wybuch cała ulica znalazła się w tumanach pyłu. Cała jezdnia i chodniki pokryły się szkłem z okien kamienic. Z tych tumanów kurzu wyłoniła się bryczka, którą ciągnęły dwa wystraszone, rozpędzone konie, wlokąc ją do góry kołami. Konie nie przerwały szalonego biegu. Na jezdni przed kościołem znajdował się duży, żelazny krzyż, który spadł z frontu kościoła. Drzwi główne wysadzone podmuchem leżały na schodach wejściowych. Z oddalenia zobaczyłam starą kobietę, ubraną na czarno, słaniającą się i krzyczącą z przerażenia… Od strony figury na cmentarzu leżał mężczyzna, którego podmuch bomby wyrzucił przez okno. Weszłam do kościoła przez wyrwane drzwi. Fronton kościoła był odchylony w stronę ulicy. Bomba przebiła kopułę podczas popołudniowych nieszporów. Zniszczenia i straty były znaczne, w środku na posadzce gruz, tynki i części ciał zabitych osób. Słychać było jęki rannych. Ksiądz i usługujący mu Nowakowski ocaleli.

Było to jedno z największych bombardowań Skierniewic. Poważnie został zniszczony kościół św. Jakuba jak i okoliczne zabudowania, osada pałacowa, szpital skierniewicki, zniszczone zostały domy na ulicy Jagiellońskiej, Reymonta, Bielańskiej, Rawskiej. Nalot niemiecki spowodował znaczne zniszczenia części szpitala: oddziału zakaźnego i internistyczno chirurgicznego. W rejonie dworca PKP również byli zabici i rani. O tym fakcie wspomina doktor Franciszek Krawczyk, który przyłączywszy się do personelu ambulatorium kolejowego na ochotnika udzielał pierwszej pomocy ludności cywilnej. Miasto nie było bezbronne do 5 września, ludność cywilna jak i zabudowa miasta była chroniona przez żołnierzy z 8 samodzielnej kompanii Karabinów przeciwlotniczych typu ,,B’’

O bombardowaniu i nierównej walce z niemieckimi bombowcami w dniu 3 września wspomina w swojej książce Pan Edward Włodarczyk pod tytułem ( Oby Nasz Krzyk Nigdy Nie Ustawał). Ostrzał niemieckiego nalotu prowadziła między innymi obsługa ciężkich karabinów maszynowych. Jedno stanowisko usytuowane przed naszym rodzinnym domem przy ulicy Poniatowskiego, drugie na terenie przyległego do domu ogrodu. Trzecie na kopcu strzelnicy wojskowej 18 Pułku Piechoty, a czwarte na szczycie wierzy ciśnień w koszarach, Ryk samolotów wybuchy bomb, jazgot karabinów i salwy lotniczych działek były początkiem wojennego dramatu.

Mieszkańcy Skierniewic nie mogli już czuć się bezpiecznie. Wyprawy bombowe skierowane w głąb terytorium Polski przelatywały nad miastem z 3 na 4 września o godzinie 02:40 rano. Nad Skierniewicami doliczono się 100 bombowców lecących w kierunku Warszawy. Bombardowanie miasta powtarzało się jeszcze kilka krotnie w dniu 4 września, 5 września gdzie została zablokowana linia kolejowa Koluszki – Skierniewice. W trackie odpierania ataku 5 dnia wojny lotnictwa niemieckiego w pobliżu dworca kolejowego i wierzy ciśnień zginęło dwóch żołnierzy i 3 zostało rannych.[1] Piątego września Wojsko opuszczało Skierniewice, były to oddziały z 44 Dywizji Piechoty jak i z 54 Pułku artylerii lekkiej. Dwa dni później z 7 na 8 września miasto opuściła Straż Pożarna i Policja. Została również przerwana łączność Krajowej Sieci Polskiego Dozoru Przeciwlotniczego. Ostatni meldunek z sieci pochodzi z dnia 6 września z godziny 12:25 – 13:00 ( Warszawa - Skierniewice zbombardowane palą się). Ostatni nalot na miasto miał miejsce w dniu 8 września, miasto płonęło. Ludność wpadła w panikę, nie było Straży Pożarnej ani Policji, nie było, komu gasić pożarów jak i pilnować porządku. W dniu następnym 9 września przez miasto wycofywały się oddziały z armii Łódź wkroczenie poprzedzone było krwawą bitwą stoczoną 9 września w godzinach rannych przez 30 Dywizję Piechoty dowodzoną przez gen. Leopolda Cehaka. Po bitwie do Skierniewickiego szpitala trafiło 50 żołnierzy a 200 pozostałych rannych rozmieszczono w budynkach Gimnazjum nr. 29, Domu Zdrowia, Bursie SGGW i Lazarecie 18 pp. Armia Łódź wycofała się przez miasto i przemaszerowała okolicznymi wioskami na wschód. Większość oddziałów organizowała się na linii rzeki Rawka w teraźniejszym Bolimowskim Parku Krajobrazowym. W mieście nie doszło do walk, takich jak np. w Sochaczewie gdzie obronę miasta prowadził Skierniewicki oddział z 18 Pułku Piechoty 2 batalionu pod dowództwem majora Feliksa Kozubowskiego, wspierany przez 5 baterię z 26 Pułku artylerii lekkiej porucznika Andrzeja Doroszewskiego. Straty batalionu sięgnęły 80 % stanu wyjściowego. W trakcie działań wojennych na na terenie Skierniewic spaliło się 100 domów, zginęło 150 osób a rannych zostało 200.

Bibliografia.

Franciszek Krawczyk: Wspomnienia Lekarza Skierniewickiego.

Edward Włodarczyk: Oby Nasz Krzyk Nigdy Nie Ustawał.

Jan Józefacki: Dzieje Skierniewic 1359-1975.

Mirosław Klemba: Mieszkańcy Ziemi Głuchowskiej podczas okupacji niemieckiej 1939-1945.

Pierwsze dni września 1939r. w meldunkach sieci polskiego dozorowania CAW.

 Napisał:

GRH. 26 DP. Piotr Paradowski.

Zdjęcia Emil Kowalski, Internet.[1] W Skierniewicach w tym okresie mobilizowała się 44 Dywizja Piechoty, w której skład wchodziła 44 kompania Karabinów Maszynowych i Broni Towarzyszącej. Mogła również brać udział w obronie Skierniewic do 5 września.

 

 

Główne_fotki

 • „Unikanie wścibskiego badania cudzego życia”

  PAN:Synu, nie bądź ciekawy, ani też nie noś w duszy próżnych trosk. Cóż cię to lub owo obchodzi? „Ty idź za mną". Co cię to odchodzi, czy ktoś jest taki czy taki, a ów tak i tak działa czy mówi? Ty nie potrzebujesz odpowiadać za innych, lecz za siebie zdasz sprawę. Dlaczegóż więc się mieszać?  Oto Ja wszystkich poznaję i widzę wszystko, co dzieje się pod słońcem. I wiem, jak się ma sprawa z każdym, co myśli, czego chce, do czego zmierza. Nie trzeba przeto wszystko powierzyć. Ty zaś zachowaj siebie w dobrym pokoju i pozwól miotać się niespokojnemu, ile zechce. Przyjdzie na niego, cokolwiek uczynił lub powiedział, bo mnie nie może zwieść. Read More
 • UWAGA - 1 listopada kwesty na cmentarzach w Mszczonowie i Lutkówce

  Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne informuje, że w dniu pierwszego listopada jego członkowie wraz z rekonstruktorami ze współpracującej ze Stowarzyszeniem - GRH STRZELCY im. 31pSK, przeprowadzą zbiórkę pieniężną na dwóch mszczonowskich cmentarzach parafialnych oraz na cmentarzu w Lutkówce. Na mszczonowskich cmentarzach historycy i rekonstruktorzy zbierać będą fundusze na odbudowę grobu państwa Bieleckich, przedwojennych dziedziców majątku Gnojna oraz na renowację pomnika księdza proboszcza Marcina Polkowskiego. W ubiegłym roku cel zbiórki był taki sam. Niestety na zaplanowane prace zebrano wtedy jedynie 1/3 kwoty. Pomimo tego oba groby zostały wykonane, jednak prace udało się zakończyć tylko dlatego, że ich wykonawcy zgodzili się rozłożyć koszty na raty. Teraz pozostaje mieć  nadzieję, że tegoroczna hojność osób odwiedzających cmentarze we Mszczonowie, pozwoli sfinansować w całości zaciągnięte zobowiązania. Read More
 • Dotacje na usuwanie azbestu

  Do 15 marca br. skierniewicki Urząd Miasta przyjmuje wnioski o udzielenie dotacji na zadania polegające na usuwaniu i unieszkodliwianiu wyrobów zawierających azbest. Wnioski mogą składać osoby fizyczne, podmioty gospodarcze, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe w sekretariacie Urzędu Miasta Skierniewice ul. Rynek1. Wszelkich dodatkowych informacji udziela Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska ul. Senatorska 12 nr tel. 46 834-51-73. W roku ubiegłym dzięki dotacji udało się usunąć odpady azbestowe z ponad 20 nieruchomości z terenu miasta. Z takiej możliwości skorzystały głównie osoby fizyczne ale także Instytut Ogrodnictwa. Read More
 • II wystawa - Nasze kolekcje

  Już w przyszły czwartek, 6 lutego w Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury, odbędzie się druga odsłona wystawy - „Nasze Kolekcje”. Podobna miała miejsce w styczniu ubiegłego roku i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Wówczas dla wielu kolekcjonerów zabrakło miejsca. W tegorocznej odsłonie organizatorzy stanęli na wysokości zadania i przekazali każdemu z nich jedną lub dwie gabloty do ekspozycji swoich zbiorów..    Więcej informacji: http://akademiaskierniewice.pl/. Read More
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Db

Reklama

STONICKurierGMR_baner

konstal_2013

Technochlod_baner

Lucyna_baner

OdNowa_baner

UiZ_baner

menopauza_portal

AWFbaner_dzieciecy_zodiak

Matel_baner

WAT

banerUM

LKO_baner_01

AHE lodz

UL

WSP_Lodz

FOTOi


termyy

Janusz Korwin Mikke

KSIĄŻKA

 • Makramy_w2Sylvie Hooghe

  „Makramy. Biżuteria i modne dodatki ". Wyd. 2 

  Moda na kolorowe makramowe dodatki i biżuterię powraca! Torebki, bransolety, wisiory, paski możesz zrobić z satyny, wełny lub bawełny.

  Pomogą ci w tym przedstawione w książce podstawowe węzły makramowe i ich kombinacje. Każdy projekt opisany jest krok po kroku, a poszczególne etapy prac zilustrowano na kolorowych schematach.

  W książce znajdziesz także porady dotyczące doboru nici, informacje o tym, jak rozpocząć pracę na mocowaniu i jakie stosować wykończenia.

  Ciekawe pomysły na zrobienie szalika, paska, saszetki czy ozdobnych pomponów z pewnością zainspirują cię do stworzenia ozdób własnego projektu.

  Wydawnictwo: RM, ISBN: 978-83-7773-209-0, ilość stron: 80, format: 204x260 mm, oprawa: broszurowa, cena: 29,90.

  Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl.

  Więcej…  
 • Klasyczne_koronki_szydelkoweProste, nowoczesne i oryginalne - te słowa najlepiej opisują przedstawione w książce projekty koronek: bieżniki i obrusy, wykończenia brzegów, zdobienia serwet i serwetek, pościeli, ręczników i fartuszków.

  Dzięki instrukcjom wykonania poszczególnych wzorów, kolorowym schematom i fotografiom dokładnie ilustrującym kolejne etapy pracy osoby mniej doświadczone w szydełkowaniu stworzą swoje pierwsze dzieła już po kilku lekcjach.

  W książce pokazano, jak trzymać szydełko i wykonywać podstawowe sploty. Doradzono, jakie wybrać nici.

  Opisano, jak zrobić splot rakowy, pikotki i szydełkować w okrążeniach. Ci, którzy poznali już tajniki tej sztuki, dowiedzą się, jak łatwo i szybko tworzyć własne projekty i zdobić bieliznę.

  W poradniku przedstawiono także projekty tworzone techniką filetową i koronki umożliwiające uzyskanie prac bardziej skomplikowanych.

  Wydawnictwo:  RM, ISBN: 978-83-7773-202-1, ilość stron: 64, format: 204x260 mm, cena: 29,90 zł.

  Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl.

  Więcej…  
 • Kawa_i_inneLouise Pickford

  „Kawa i inne gorące napoje”

  Wspaniałe kawy, rozgrzewające gorące czekolady, herbatki łagodzące stres i choroby, aromatyczne poncze i wiele innych rozgrzewających napojów idealnych na chłodne dni - tak niezwykłego zestawu przepisów próżno szukać w innych książkach.

  W książce przedstawiono kolekcję takich napojów, jak kawy smakowe, herbaty i napary, gorące czekolady, gorące drinki alkoholowe, mleczne mikstury oraz wywary.

  Karaibska kawa z rumem i malibu, szwedzki glögg, tisane ze świeżej mięty czy lawendowe mleczko dla dzieci - to tylko niektóre z nich.

  W tak bogatej ofercie każdy znajdzie dla siebie coś pysznego - zarówno na specjalną okazję, jak i na zwykłe dni roku.

  Wydawnictwo: RM, ISBN: 978-83-7773-204-5, ilość stron: 96, format: B5, oprawa: miękka, cena: 29,90 zł.

  Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl .

  Więcej…  
 • 1915_wyboryRuta Sepetys „Wybory"

  Jest rok 1950. Siedemnastoletnia Josie Moraine, córka prostytutki, pragnie więcej, niż Nowy Orlean może jej zaoferować. Obmyśla więc plan, jak się wyrwać z miasta, lecz tajemnicza śmierć w Dzielnicy Francuskiej wplątuje ją w sieć policyjnego dochodzenia.

  Los wystawi na próbę lojalność dziewczyny wobec matki oraz Willie Woodley, szorstkiej burdelmamy, na której pomoc w najtrudniejszych chwilach mogła liczyć.

  Zawieszona pomiędzy marzeniem o elitarnej uczelni a rzeczywistością mrocznego półświatka, Josie musi podjąć kilka trudnych decyzji. Czy jednak uda jej się zagłuszyć głos sumienia?

  Ruta Sepetys, autorka „Szarych śniegów Syberii", zręcznie konstruuje opowieść pełną tajemnic i kłamstw, przypominając, że nasz los kształtują wybory, których dokonujemy.

  Forma wydania: książka papierowa,  oprawa: broszurowa, rok wydania: 2014, liczba stron: 336, format: 135x204 mm, przedział wiekowy: 18-100, numer ISBN: 978-83-10-12494-4.

  Więcej…  
 • Koniec_feminizmuAleksander Nikonow  „Koniec feminizmu. Czym kobieta różni się od człowieka”

  Wydawnictwo TRIO ma przyjemność poinformować Państwa, że właśnie ukazała się na rynku księgarskim publikacja Aleksandra Nikonowa Koniec feminizmu, czym kobieta różni się od człowieka. Książka rosyjskiego autora jest prawdziwym fenomenem. W czasach dyktatu poprawności politycznej Aleksander Nikonow otwarcie krytykuje ideologię feministyczną, wykazując absurdalność i szkodliwość realizacji jej założeń.

  Nikonow przedstawia genezę feminizmu, sięgając do niejednokrotnie szokujących, nieznanych lub świadomie przemilczanych źródeł i faktów. W bardzo czytelny sposób przedstawia podobieństwo feministycznej ideologii i sposobów jej popularyzowania do innych destrukcyjnych ideologii funkcjonujących w XX wieku - komunizmu i faszyzmu.

  Nikonow wnikliwie opisuje także opłakaną kondycję współczesnego „białego mężczyzny”, który stał się głównym celem ataków „ziejących nienawiścią” feministek. Jednak nie jest to książka jedynie o feminizmie. Autor przedstawia także dramatyczne skutki realizowania poprawności politycznej, zwłaszcza w sferze edukacji wyższej. W książce znajdziemy wiele absurdów politycznej poprawności, wymownie uzasadniających smutną refleksję autora nad współczesną cywilizacją.

  Więcej…  

Kalendarium wydarzeń

Serwis informacyjny Łowickiego Ośrodka Kultury 30.01 - 6.02.2014

OK_131 stycznia /piątek/ - KONCERT DOMOWE MELODIE, sala kina Fenix, godz. 19.00 (BILETÓW BRAK!).

Domowe Melodie - polski zespół wykonujący muzykę alternatywną. Trio stanowią: Justyna Chowaniak, pomysłodawczyni, autorka tekstów, wokalistka i pianistka oraz Staszek Czyżewski z Kubą Dykiertem, którzy odpowiedzialni są za stronę instrumentalną. Tworzą muzykę w konwencji lo-fi, zagraną i nagrywaną w warunkach domowych. Ich utwory cechuje melodyjność, prostota i bogate w kontekst słowa piosenek.

Pochodzący z debiutanckiej płyty utwór „Grażka" zadebiutował na 2. miejscu Listy Przebojów Programu 3 Polskiego Radia, a w kolejnym tygodniu zdobył szczyt notowania. Zespół wystąpił w czerwcu 2013 podczas Halfway Festival w Białymstoku, 3 lipca 2013 r. w Gdyni na festiwalu Heineken Open'er na scenie Alter Space oraz podczas trasy Męskiego Grania 2013.

Więcej…

Warsztaty dekorowania techniką decoupage

RATPWarsztaty dekorowania techniką decoupage - etap II 15 -16 lutego 2014 r.

Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Skierniewicach. Zajęcia odbywają się Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości, ul. Piłsudskiego 2 - budynek USC.

Program:
15 lutego godz. 14.00 - 17.00
16 lutego godz. 14.00 - 17.00

Uczestnicy warsztatów zapoznają się ze sposobami ozdabiania przedmiotów szklanych z wykorzystaniem motywu serwetkowego i papieru ryżowego. Nauczą się jak nałożyć konturówkę dla uzyskania zdobień biżuteryjnych.

W czasie warsztatów uczestnicy wykonają szklany lampion na świeczkę typu tea-light z motywem roślinnym do wykorzystania podczas wieczornych spotkań w ogrodzie. Poznają technikę pracy na kulistej powierzchni.

Więcej…

Mały OCH! Film Festiwal 20.01 – 30.01.2014 PROGRAM

maly_och_2014_PLAKAT_120 stycznia (poniedziałek)
9:00 Spektakl teatralny - Studio Art-Re, kino Fenix
O DWÓCH TAKICH CO UKRADLI KSIĘŻYC

Muzyczne przedstawienie oparte na powieści Kornela Makuszyńskiego, zaliczane do kanonu literatury polskiej.

Znakomite opracowanie tekstu stwarza atmosferę nauki i rozrywki, z mnóstwem wrażeń artystycznych. Występuje siedem postaci: Jacek, Placek, Osiołek, Pelikan, Złota Postać, Rozbójniczka, Gospodyni.

Spektakl sprzyja rozwojowi twórczej wrażliwości i dziecięcej wyobraźni. Jest to doskonała okazja do zobaczenia masek zwierząt i wzięcia udziału w spektaklu u boku aktorów (spektakl interaktywny).

Zapewniamy oryginalną oprawę muzyczną oraz cztero-planową scenografię, doskonałe realistyczne kostiumy i rekwizyty opracowane przez specjalistów z Telewizji Kraków.

Czas trwania: 40 min.

10:30 NIEBO – ODLOTOWE WARSZTATY PLASTYCZNE
Prowadzenie Krzysztof Kowalczyk, sala plastyczna ŁOK Więcej…

Logowanie

Copyright © 2019 Twój Kurier Regionalny. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.