Świątecznie i patriotycznie

swiatecznie_i_patriotycznieObchody 70 – lecia 2 Berlińskiego Pułku Zmechanizowanego w Skierniewicach.

Pod znakiem wspaniałej pogody i jeszcze wspanialszej atmosfery przebiegały sobotnie obchody 70 – lecia powstania 2 Berlińskiego Pułku Zmechanizowanego. Idea upamiętnienia rocznicy zrodziła się już na początku br. w Kole nr 2 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. gen. Zygmunta Berlinga w Skierniewicach w którym członkami są głównie byli emerytowani żołnierze zawodowi wywodzący się z pułku. Chcieli w ten sposób uczcić pamięć o swoich poprzednikach, którzy z bronią w ręku nie bacząc na uwarunkowania polityczne i społeczne walczyli z hitlerowskim faszyzmem. Ich szlak bojowy zaczynał się pod Lenino, poprzez Dęblin, Warszawę, Wał Pomorski, forsowanie Odry, kończąc na zdobyciu Berlina. Pamiętali także o swoich kolegach, którzy w powojennym okresie stacjonowali przez równe 40 lat w skierniewickim garnizonie, dobrze służąc swojej ojczyźnie i miastu Skierniewice.

 

Praktycznie obchody rozpoczęły się już dzień wcześniej, w piątek 14 czerwca, kiedy to członkowie Komitetu Obchodów, któremu przewodził mjr w st. spocz. Władysław Lachowski, odwiedzili skierniewickie cmentarze zapalając znicze na grobach zmarłych żołnierzu pułku. Jednak kulminacją była sobotnia msza święta w kościele garnizonowym w Skierniewicach, którą odprawił proboszcz ks. mjr Paweł Piontek. Obecnych w kościele zaproszonych  gości: honorowego patrona obchodów prezydenta Leszka Trębskiego, posła na Sejm RP Dariusza Seligę i  reprezentującego departament promocji obronności i wychowania Ministerstwa Obrony Narodowej płk Ryszarda Najczuka powitał prowadzący uroczystość prezes Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic Andrzej Charzewski. Nie zawiedli także byli żołnierze 2 BPZ a wśród nich dawni dowódcy pułku: gen dyw. w st. spocz. Leszek Chyła, płk Wiesław Bąk, płk Eugeniusz Bułas oraz zastępcy dowódców: gen dyw. w st. spocz. Jan Wojtala, gen bryg. Henryk Porajski oraz były szef służby chemicznej, obecnie gen bryg. w st. spocz. Marek Witczak. Wśród uczestników uroczystości nie zabrakło również młodzieży szkolnej i lokalnej społeczności. Poczty sztandarowe wystawiły skierniewickie szkoły: ZSP nr 2 im. chor. Józefa Paczkowskiego, który był również patronem 2 BPZ, ZSZ nr 3 im. Wincentego Rzymowskiego i Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Skierniewicach. Obecny był także poczet sztandarowy Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Skierniewicach i replika trzeciego, ostatniego sztandaru pułku, która powstała staraniem płk Jerzego Murgrabiego, właściciela Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich.

Po zakończeniu mszy rys historyczny pułku przestawił wice przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Obchodów Andrzej Krysiak, przedstawiając chlubny szlak bojowy jednostki, jego losy powojenne w skierniewickim garnizonie (lata 1949 – 1989), oraz kultywowanie tradycji pułku przez miasto Skierniewce i jego lokalną społeczność. Z tej okazji Komitet wydał również okazjonalną publikację autorstwa Andrzeja Krysiaka i Jerzego Murgrabiego dostępną w szkołach, bibliotekach i Izbie Historii Skierniewic.

Po części religijno – historycznej rozpoczął się od dawna oczekiwany występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Przeszło 30 – osobowy chór, który również towarzyszył we mszy świętej, dał znakomity koncert składający się z pieśni patriotyczno – wojskowych. Wysoki kunszt artystów wywołał niekłamany zachwyt publiczności i był niewątpliwie ogromną atrakcją obchodów. Na zakończenie tej części uroczystości głos zabrał prezydent Skierniewic, dziękując organizatorom i Reprezentacyjnemu Zespołowi Artystycznemu Wojska Polskiego za niezapomniane wrażenia i doznania artystyczne.

Kulminacją obchodów było jednak odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy bramie byłych koszar przy ul. Batorego upamiętniającej 40 – letni pobyt pułku w Skierniewicach. Tablicę w imieniu mieszkańców Skierniewic z inicjatywy Koła nr 2 ZŻWP w Skierniewicach ufundował prezydent Leszek Trębski a wykonała ją spółka miejska Ars, której prezesem jest Marian Sarniak, członek Koła i były żołnierz zawodowy 2 BPZ. Uroczystości pod tablicą prowadził Lech Pietrzak, emerytowany oficer w dowództwa wojsk lądowych. Przebiegały one zgodnie z ceremoniałem wojskowym a towarzyszyła im kompania reprezentacyjna z batalionu dowodzenia dowództwa wojsk lądowych. Po odczytaniu apelu pamięci i oddaniu salwy honorowej nastąpiło poświęcenie tablicy przez księdza mjr Pawła Piontka. Następnie rozpoczęło się składanie wieńcy i kwiatów przez władze miejskie na czele z prezydentem Leszkiem Trębskim, posłem na Sejm RP Dariuszem Seligą, przedstawicielem Ministra Obrony Narodowej ppłk Ryszardem Najczukiem, dyrektorką Biura Poselskiego posłanki Doroty Rutkowskiej, Adę Światlak, Koła nr 2 ZŻWP w Skierniewicach na czele z płk Jerzym Murgrabią. W imieniu starostwa skierniewickiego kwiaty złożył wice starosta Jan Białek. Wiązanki kwiatów złożył także prezes Stowarzyszenia Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty Jan Czubatka wraz z delegacją oraz: ZSZ nr 2 im. chor Józefa Paczkowskiego kierowany przez dyr. Marię John ZSZ nr 3 im. Wincentego Rzymowskiego na czele z dyr. Henrykiem Kobyłeckim i SP nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Skierniewicach której dyrektorem jest Paweł Koźbiał. Szkołą tą po wojnie opiekowali się żołnierze 2 BPZ. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra miejska ze Skierniewic pod batutą Zenona Bulicza. Wartę honorową przed tablicą zaciągnęli żołnierze z batalionu reprezentacyjnego dowództwa wojsk lądowych, Grupy Rekonstrukcji Historycznej 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty i Grupy Rekonstrukcyjnej 2 Pułku Piechoty z Krakowa i Tarnowa.

Uroczystości zakończyło wystąpienie posła Dariusza Seligi i gen bryg. Henryka Porajskiego, którzy bardzo wysoko ocenili przebieg uroczystości i ich organizację. Wszystkim zebranym podziękował za udział w obchodach przew. Komitetu Organizacyjnego Władysław Lachowski, zapraszając chętnych do zwiedzania dawnych koszar i pyszną wojskową grochówkę. Zwieńczeniem obchodów była możliwość zwiedzenia nowoczesnego sprzętu i uzbrojenia prezentowanego przez Żandarmerię Wojskową z Mińska Mazowieckiego oraz spotkanie po latach w  Domu Gościnnym przy ul. Rawskiej.

Andrzej Krysiak, fot Tadeusz Krzemiński

 

 

 

Główne_fotki

 • „Unikanie wścibskiego badania cudzego życia”

  PAN:Synu, nie bądź ciekawy, ani też nie noś w duszy próżnych trosk. Cóż cię to lub owo obchodzi? „Ty idź za mną". Co cię to odchodzi, czy ktoś jest taki czy taki, a ów tak i tak działa czy mówi? Ty nie potrzebujesz odpowiadać za innych, lecz za siebie zdasz sprawę. Dlaczegóż więc się mieszać?  Oto Ja wszystkich poznaję i widzę wszystko, co dzieje się pod słońcem. I wiem, jak się ma sprawa z każdym, co myśli, czego chce, do czego zmierza. Nie trzeba przeto wszystko powierzyć. Ty zaś zachowaj siebie w dobrym pokoju i pozwól miotać się niespokojnemu, ile zechce. Przyjdzie na niego, cokolwiek uczynił lub powiedział, bo mnie nie może zwieść. Read More
 • UWAGA - 1 listopada kwesty na cmentarzach w Mszczonowie i Lutkówce

  Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne informuje, że w dniu pierwszego listopada jego członkowie wraz z rekonstruktorami ze współpracującej ze Stowarzyszeniem - GRH STRZELCY im. 31pSK, przeprowadzą zbiórkę pieniężną na dwóch mszczonowskich cmentarzach parafialnych oraz na cmentarzu w Lutkówce. Na mszczonowskich cmentarzach historycy i rekonstruktorzy zbierać będą fundusze na odbudowę grobu państwa Bieleckich, przedwojennych dziedziców majątku Gnojna oraz na renowację pomnika księdza proboszcza Marcina Polkowskiego. W ubiegłym roku cel zbiórki był taki sam. Niestety na zaplanowane prace zebrano wtedy jedynie 1/3 kwoty. Pomimo tego oba groby zostały wykonane, jednak prace udało się zakończyć tylko dlatego, że ich wykonawcy zgodzili się rozłożyć koszty na raty. Teraz pozostaje mieć  nadzieję, że tegoroczna hojność osób odwiedzających cmentarze we Mszczonowie, pozwoli sfinansować w całości zaciągnięte zobowiązania. Read More
 • Dotacje na usuwanie azbestu

  Do 15 marca br. skierniewicki Urząd Miasta przyjmuje wnioski o udzielenie dotacji na zadania polegające na usuwaniu i unieszkodliwianiu wyrobów zawierających azbest. Wnioski mogą składać osoby fizyczne, podmioty gospodarcze, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe w sekretariacie Urzędu Miasta Skierniewice ul. Rynek1. Wszelkich dodatkowych informacji udziela Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska ul. Senatorska 12 nr tel. 46 834-51-73. W roku ubiegłym dzięki dotacji udało się usunąć odpady azbestowe z ponad 20 nieruchomości z terenu miasta. Z takiej możliwości skorzystały głównie osoby fizyczne ale także Instytut Ogrodnictwa. Read More
 • II wystawa - Nasze kolekcje

  Już w przyszły czwartek, 6 lutego w Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury, odbędzie się druga odsłona wystawy - „Nasze Kolekcje”. Podobna miała miejsce w styczniu ubiegłego roku i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Wówczas dla wielu kolekcjonerów zabrakło miejsca. W tegorocznej odsłonie organizatorzy stanęli na wysokości zadania i przekazali każdemu z nich jedną lub dwie gabloty do ekspozycji swoich zbiorów..    Więcej informacji: http://akademiaskierniewice.pl/. Read More
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Db

Reklama

STONICKurierGMR_baner

konstal_2013

Technochlod_baner

Lucyna_baner

OdNowa_baner

UiZ_baner

menopauza_portal

AWFbaner_dzieciecy_zodiak

Matel_baner

WAT

banerUM

LKO_baner_01

AHE lodz

UL

WSP_Lodz

FOTOi


termyy

Janusz Korwin Mikke

KSIĄŻKA

 • Makramy_w2Sylvie Hooghe

  „Makramy. Biżuteria i modne dodatki ". Wyd. 2 

  Moda na kolorowe makramowe dodatki i biżuterię powraca! Torebki, bransolety, wisiory, paski możesz zrobić z satyny, wełny lub bawełny.

  Pomogą ci w tym przedstawione w książce podstawowe węzły makramowe i ich kombinacje. Każdy projekt opisany jest krok po kroku, a poszczególne etapy prac zilustrowano na kolorowych schematach.

  W książce znajdziesz także porady dotyczące doboru nici, informacje o tym, jak rozpocząć pracę na mocowaniu i jakie stosować wykończenia.

  Ciekawe pomysły na zrobienie szalika, paska, saszetki czy ozdobnych pomponów z pewnością zainspirują cię do stworzenia ozdób własnego projektu.

  Wydawnictwo: RM, ISBN: 978-83-7773-209-0, ilość stron: 80, format: 204x260 mm, oprawa: broszurowa, cena: 29,90.

  Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl.

  Więcej…  
 • Klasyczne_koronki_szydelkoweProste, nowoczesne i oryginalne - te słowa najlepiej opisują przedstawione w książce projekty koronek: bieżniki i obrusy, wykończenia brzegów, zdobienia serwet i serwetek, pościeli, ręczników i fartuszków.

  Dzięki instrukcjom wykonania poszczególnych wzorów, kolorowym schematom i fotografiom dokładnie ilustrującym kolejne etapy pracy osoby mniej doświadczone w szydełkowaniu stworzą swoje pierwsze dzieła już po kilku lekcjach.

  W książce pokazano, jak trzymać szydełko i wykonywać podstawowe sploty. Doradzono, jakie wybrać nici.

  Opisano, jak zrobić splot rakowy, pikotki i szydełkować w okrążeniach. Ci, którzy poznali już tajniki tej sztuki, dowiedzą się, jak łatwo i szybko tworzyć własne projekty i zdobić bieliznę.

  W poradniku przedstawiono także projekty tworzone techniką filetową i koronki umożliwiające uzyskanie prac bardziej skomplikowanych.

  Wydawnictwo:  RM, ISBN: 978-83-7773-202-1, ilość stron: 64, format: 204x260 mm, cena: 29,90 zł.

  Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl.

  Więcej…  
 • Kawa_i_inneLouise Pickford

  „Kawa i inne gorące napoje”

  Wspaniałe kawy, rozgrzewające gorące czekolady, herbatki łagodzące stres i choroby, aromatyczne poncze i wiele innych rozgrzewających napojów idealnych na chłodne dni - tak niezwykłego zestawu przepisów próżno szukać w innych książkach.

  W książce przedstawiono kolekcję takich napojów, jak kawy smakowe, herbaty i napary, gorące czekolady, gorące drinki alkoholowe, mleczne mikstury oraz wywary.

  Karaibska kawa z rumem i malibu, szwedzki glögg, tisane ze świeżej mięty czy lawendowe mleczko dla dzieci - to tylko niektóre z nich.

  W tak bogatej ofercie każdy znajdzie dla siebie coś pysznego - zarówno na specjalną okazję, jak i na zwykłe dni roku.

  Wydawnictwo: RM, ISBN: 978-83-7773-204-5, ilość stron: 96, format: B5, oprawa: miękka, cena: 29,90 zł.

  Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl .

  Więcej…  
 • 1915_wyboryRuta Sepetys „Wybory"

  Jest rok 1950. Siedemnastoletnia Josie Moraine, córka prostytutki, pragnie więcej, niż Nowy Orlean może jej zaoferować. Obmyśla więc plan, jak się wyrwać z miasta, lecz tajemnicza śmierć w Dzielnicy Francuskiej wplątuje ją w sieć policyjnego dochodzenia.

  Los wystawi na próbę lojalność dziewczyny wobec matki oraz Willie Woodley, szorstkiej burdelmamy, na której pomoc w najtrudniejszych chwilach mogła liczyć.

  Zawieszona pomiędzy marzeniem o elitarnej uczelni a rzeczywistością mrocznego półświatka, Josie musi podjąć kilka trudnych decyzji. Czy jednak uda jej się zagłuszyć głos sumienia?

  Ruta Sepetys, autorka „Szarych śniegów Syberii", zręcznie konstruuje opowieść pełną tajemnic i kłamstw, przypominając, że nasz los kształtują wybory, których dokonujemy.

  Forma wydania: książka papierowa,  oprawa: broszurowa, rok wydania: 2014, liczba stron: 336, format: 135x204 mm, przedział wiekowy: 18-100, numer ISBN: 978-83-10-12494-4.

  Więcej…  
 • Koniec_feminizmuAleksander Nikonow  „Koniec feminizmu. Czym kobieta różni się od człowieka”

  Wydawnictwo TRIO ma przyjemność poinformować Państwa, że właśnie ukazała się na rynku księgarskim publikacja Aleksandra Nikonowa Koniec feminizmu, czym kobieta różni się od człowieka. Książka rosyjskiego autora jest prawdziwym fenomenem. W czasach dyktatu poprawności politycznej Aleksander Nikonow otwarcie krytykuje ideologię feministyczną, wykazując absurdalność i szkodliwość realizacji jej założeń.

  Nikonow przedstawia genezę feminizmu, sięgając do niejednokrotnie szokujących, nieznanych lub świadomie przemilczanych źródeł i faktów. W bardzo czytelny sposób przedstawia podobieństwo feministycznej ideologii i sposobów jej popularyzowania do innych destrukcyjnych ideologii funkcjonujących w XX wieku - komunizmu i faszyzmu.

  Nikonow wnikliwie opisuje także opłakaną kondycję współczesnego „białego mężczyzny”, który stał się głównym celem ataków „ziejących nienawiścią” feministek. Jednak nie jest to książka jedynie o feminizmie. Autor przedstawia także dramatyczne skutki realizowania poprawności politycznej, zwłaszcza w sferze edukacji wyższej. W książce znajdziemy wiele absurdów politycznej poprawności, wymownie uzasadniających smutną refleksję autora nad współczesną cywilizacją.

  Więcej…  

Kalendarium wydarzeń

Serwis informacyjny Łowickiego Ośrodka Kultury 30.01 - 6.02.2014

OK_131 stycznia /piątek/ - KONCERT DOMOWE MELODIE, sala kina Fenix, godz. 19.00 (BILETÓW BRAK!).

Domowe Melodie - polski zespół wykonujący muzykę alternatywną. Trio stanowią: Justyna Chowaniak, pomysłodawczyni, autorka tekstów, wokalistka i pianistka oraz Staszek Czyżewski z Kubą Dykiertem, którzy odpowiedzialni są za stronę instrumentalną. Tworzą muzykę w konwencji lo-fi, zagraną i nagrywaną w warunkach domowych. Ich utwory cechuje melodyjność, prostota i bogate w kontekst słowa piosenek.

Pochodzący z debiutanckiej płyty utwór „Grażka" zadebiutował na 2. miejscu Listy Przebojów Programu 3 Polskiego Radia, a w kolejnym tygodniu zdobył szczyt notowania. Zespół wystąpił w czerwcu 2013 podczas Halfway Festival w Białymstoku, 3 lipca 2013 r. w Gdyni na festiwalu Heineken Open'er na scenie Alter Space oraz podczas trasy Męskiego Grania 2013.

Więcej…

Warsztaty dekorowania techniką decoupage

RATPWarsztaty dekorowania techniką decoupage - etap II 15 -16 lutego 2014 r.

Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Skierniewicach. Zajęcia odbywają się Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości, ul. Piłsudskiego 2 - budynek USC.

Program:
15 lutego godz. 14.00 - 17.00
16 lutego godz. 14.00 - 17.00

Uczestnicy warsztatów zapoznają się ze sposobami ozdabiania przedmiotów szklanych z wykorzystaniem motywu serwetkowego i papieru ryżowego. Nauczą się jak nałożyć konturówkę dla uzyskania zdobień biżuteryjnych.

W czasie warsztatów uczestnicy wykonają szklany lampion na świeczkę typu tea-light z motywem roślinnym do wykorzystania podczas wieczornych spotkań w ogrodzie. Poznają technikę pracy na kulistej powierzchni.

Więcej…

Mały OCH! Film Festiwal 20.01 – 30.01.2014 PROGRAM

maly_och_2014_PLAKAT_120 stycznia (poniedziałek)
9:00 Spektakl teatralny - Studio Art-Re, kino Fenix
O DWÓCH TAKICH CO UKRADLI KSIĘŻYC

Muzyczne przedstawienie oparte na powieści Kornela Makuszyńskiego, zaliczane do kanonu literatury polskiej.

Znakomite opracowanie tekstu stwarza atmosferę nauki i rozrywki, z mnóstwem wrażeń artystycznych. Występuje siedem postaci: Jacek, Placek, Osiołek, Pelikan, Złota Postać, Rozbójniczka, Gospodyni.

Spektakl sprzyja rozwojowi twórczej wrażliwości i dziecięcej wyobraźni. Jest to doskonała okazja do zobaczenia masek zwierząt i wzięcia udziału w spektaklu u boku aktorów (spektakl interaktywny).

Zapewniamy oryginalną oprawę muzyczną oraz cztero-planową scenografię, doskonałe realistyczne kostiumy i rekwizyty opracowane przez specjalistów z Telewizji Kraków.

Czas trwania: 40 min.

10:30 NIEBO – ODLOTOWE WARSZTATY PLASTYCZNE
Prowadzenie Krzysztof Kowalczyk, sala plastyczna ŁOK Więcej…

Logowanie

Copyright © 2019 Twój Kurier Regionalny. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.